Veri Tabanları Sadece Makale mi Sunar? BİLGİ Kütüphanesi Elektronik Veri Tabanları

21. yüzyılda teknoloji kullanımının artması ile bilgi kaynaklarının kullanım ortamı çeşitleniyor. Hal böyle olunca bu çeşitlilik kütüphanelere de yansıyor. Kütüphanelerdeki araştırma ortamları sadece yazılı materyallerle sınırlı kalmıyor.

Peki bir konuda araştırma yaparken kaçınızın aklına kütüphane gelmekte? Ya da kaçınız kütüphanede elektronik kaynaklardan yararlanabileceğinizin farkındasınız? Eminiz ki hepinizin ilk aklına gelen yer “Google” oluyordur. Her zaman internetten “bir şeyler” bulunabiliyor ancak doğruluğuna ne kadar güvenmeliyiz ya da güveniyor muyuz?

Geçmişe baktığımızda araştırmacılar bilgiye erişmek için bilgi kaynaklarının peşinden koşarken, günümüzde ise zaman ve mekan kavramlarından uzaklaşılarak tüm bilgi kaynaklarına çok kısa sürede erişilebilmek mümkündür. Bu sebepledir ki araştırmalarda teknoloji rolü küçümsenmeyecek kadar büyüktür. Teknoloji dünyasında kütüphaneler de değişimin kaçınılmaz bir parçası olmuştur. Kitaplar e-Kitaplara, dergiler e-Dergilere, kütüphaneler ise e-Kütüphaneye dönüşmektedir.

Dönüşümün bir örneği olarak İstanbul Bilgi Üniversitesi Kütüphanesi ve e-Kaynaklar basılı kaynak koleksiyonunu, elektronik kaynaklarla kuruluşundan bu yana desteklemektedir. Hatta kuruluşundan bu yana sadece ismini İstanbul Bilgi Üniversitesi Kütüphanesi değil, İstanbul Bilgi Üniversitesi Kütüphane ve e-Kaynaklar olarak kullanmaktadır. Bu desteği rakamlarla ifade edecek olursak, 125’ten fazla elektronik veri tabanına, 62.500’den fazla elektronik dergiye ve 445.000’den fazla ise elektronik kitaba erişim bulunmaktadır.

Geçmişte makale denildiği zaman sadece yazılar ya da tablo ve grafikler aklımıza gelirken günümüzde ise multimedya ile iç içe geçmiştir. Geleneksel yazıların dışında görsellik ön planda olmaya başlamıştır. Bu görselliğin ön planda olduğu örneklere BİLGİ Kütüphanesi’nde rastlayabilirsiniz.

Primal Pictures Anatomy Tv veri tabanımız kullanıcılarımız için insan anatomisiyle ilgili 400.000’den fazla görüntüyü, multimedya üzerine kurulmuş 3 boyutlu anatomik yapı içermektedir. Ayrıca bu veri tabanında kas yapısı ve işleyişi, biyomekanikler, cerrahi müdaheleler ve fizyolojik süreçlerle ilgili animasyonlar, MR görüntüleri ve 6.500’den fazla 3 boyutlu anatomik yapı bulunmaktadır. Bu alana ilgili olan kullanıcılarımıza öğrenmenin eğlenceli kılınmasını sağlamaktadır.

foto1

Ansiklopediler de elektronik versiyona geçmiştir. 18. yüzyıldan beri yayınlanan Britannica ansiklopedisi Britannica Academic Edition olarak yayın hayatına devam etmektedir. Bu e-ansiklopedi de 85.000’den fazla makale, 800.000’nin üzerinde tam metin süreli yayın, 50.000’nin üzerinde resim, 2.000’den fazla video, 10.000’den fazla e-kitap ve referans kaynağı bulunmaktadır. Bunların dışında blog sayfaları, içeriği Dünya Bankasından sağlanan “World Data Analyst” portalı, Biyografi bölümü, Dünya Atlası ve “Timeline” portalın sundukları arasındadır.

foto 2

Makale yazarken ya da ödev yaparken sadece basılı kaynakları değil, videoları kullanıp atıf yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Academic Video Online veri tabanı sayesinde araştırma konunuza uygun olan videonun ilgili kısmını kesebilir, çalışmalarınıza ekleyebilir ve atıf yapabilirsiniz.

foto 3

Geçmişte gazete ve dergilerin sadece basılı formatı akla gelirken şimdi pek çoğunu yanımızda elektronik versiyonunu taşıyabiliyoruz. PressReader veri tabanımızda uygulamayı telefonunuza ya da tabletinize indirdiğinizde 120 ülkeden, 60 dilde, yaklaşık 7.500’den fazla günlük gazeteye ve popüler dergiye orijinal formatıyla güncel olarak erişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca gazetelerin 90 günlük arşivine erişebilirsiniz.

foto 4

İstanbul Bilgi Üniversitesi Kütüphanesi ve e-Kaynaklar’ın abone olduğu veri tabanları; kitap, dergi, makale, ansiklopedi, rapor, tez, konferans bildirileri, istatistik verileri ve akademik videoları içermektedir. Bu kapsamda veri tabanları, İstanbul Bilgi Üniversitesi Kütüphanesi ve e-Kaynaklar’ın eğitim-öğretim ve araştırma-geliştirme faaliyetlerine destek olacak niteliktedir. Her bilim dalının kendine özgü abstrakt (öz) veri tabanları dâhil olmak üzere, gerektiğinde tam metin olarak erişilebilmektedir. Bu veri tabanlarına BİLGİ Kütüphanesi ücret ödeyerek abone olur. BİLGİ Kütüphanesi’nin veri tabanlarında bulduğunuz bilgi kaynaklarının çoğunu Google ya da Wikipedia’da arayarak bulamazsınız, bulabilseniz bile sizden yüksek bir ücret talep edebilir.

Tabii hepsinden önce kullanıcılarımızın kampüs dışından da elektronik kaynaklara ücretsiz erişmek için BİLGİ kütüphanesine üye olmaları gerekir.

BİLGİ mensupları, veri tabanlarına uluslararası standartlarda zamandan ve emekten tasarruf ederek, doğru ve hızlı şekilde ulaşabilmektedirler.

Anahtar Kelimeler/ Keywords: Veri tabanı, e-kitap veri tabanı, İstanbul Bilgi Üniversitesi Kütüphane ve e-Kaynaklar

*Fatma AKYOL, Veri Tabanları ve Süreli Yayınlar Kütüphanecisi| İstanbul Bilgi Üniversitesi Kütüphane ve e-Kaynaklar e-mail: fatma.akyol@bilgi.edu.tr T: (0212) 311 5196

*Ece TUFANYAZICI, Veri Tabanları ve Süreli Yayınlar Kütüphanecisi | İstanbul Bilgi Üniversitesi Kütüphane ve e-Kaynaklar e-mail: ece.tufanyazici@bilgi.edu.tr T : (0212) 311 5197

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s