İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları Kataloglama İşlemleri

İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları tarafından kaynak yayınlanmadan önce kütüphaneye PDF formatında nüshası gönderilmektedir. Gönderilen nüsha incelenmekte, Kataloglama ve Metadata Bölümü kütüphanecileri tarafından özgün kataloğu yapılmaktadır. 2018 yılı itibariyle İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınlarının katalogları; Resource Description and Access (RDA) kataloglama kurallarına uygun olarak kataloglanmaktadır. Bu formata geçmeden önce Dünya’dan Yale, MIT, Stanford, Cambridge, Harvard, Princeton, Columbia, Oxford gibi üniversitelerin yayınevlerinin özgün kütüphane katalogları incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları’nın özgün kataloglama politikası RDA standardına göre yeniden güncellenmiştir.

Kütüphanemizde (RDA) kataloglama kurallarına yanında, Library of Congress (LC) sınıflama sistemi, LC subject headings (ingilizce konu başlıkları) ve LC authority standartları kullanılarak kataloglama ve sınıflama yapılmaktadır. Bu standartlarla yapılan özgün katalog, Kataloglama ve Metadata Bölümü kütüphanecileri tarafından kontrol edilmektedir. Kontrolü yapılan katalog, kütüphane e-posta adresine gönderilmekte varsa diğer kütüphanecilerin değişiklik ve katkıları da ele alınmaktadır. Son hali hazırlanan katalog e-posta ile yayınevine gönderilmektedir. Böylece; kaynak basılırken iç kapağın arkasında özgün kataloglaması yapılmış olarak basılmaktadır. Yayınevi kitabını satın alan diğer kütüphaneler kitabın kataloğuna, uluslararası standartlarda zamandan ve emekten tasarruf ederek, doğru ve hızlı şekilde ulaşabilmektedirler. Dünyadaki ünlü üniversite yayınevlerinin özgün kataloglama formatını kütüphanemizin de kullanması sonucunda, daha nitelikli ve ayrıntılı katalog yapılmaya devam edilmektedir.

Aşağıdaki görselde eski ve yeni formata göre kitap katalog örnekleri görülmektedir. 2018 yılı içinde İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları tarafından basıma hazırlanan 67 adet kitabın basım öncesi özgün kataloglaması RDA formatına göre yapılıp yayınevine gönderilmiştir.

foto

Anahtar Kelimeler/ Keywords: İstanbul Bilgi Üniversitesi Kütüphane ve e-Kaynaklar, Kataloglama & Metadata, İstanbul Bilgi Libraries and e-Resources, Catalog & Metadata.

Hatice Işık, Kataloglama ve Metadata Kütüphanecisi | İstanbul Bilgi Üniversitesi Kütüphane ve e-Kaynaklar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s